مقاله

تولید جعبه پیتزا مقوایی، از گذشته تاکنون

در مقاله های گذشته ما در مورد جعبه پیتزا و روش‌های اصولی طراحی آن صحبت کرده‌ایم. امروزه غذای پیتزا به یکی از پرطرفدارترین غذاها در جهان بدل شده است. در گذشته ابتدا جعبه ها از جنس فلز بودند و بعدها این نوع بسته بندی‌ها به جعبه مقوایی بدل شد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی امروزه با استفاده از دستگاه‌های مختلف جعبه‌هایی به اشکال متفاوت تولید می‌کنند. در این مقاله قرار است ما در مورد جعبه پیتزا مقوایی بپردازیم.

جعبه پیتزا مقوایی

شاید کمتر کسی از مردم شهر ناپولی ایتالیا فکر می‌کرد که روزی پیتزا به یک غذای محبوب بین المللی تبدیل شود. در گذشته جعبه‌های پیتزا به صورت آهنی بود. این نوع جعبه‌ها چند مسئله و مشکل اساسی داشت. اول از همه اینکه گرمای حاصل از پیتزا ظرف را داغ می‌کرد و همچنین بخار حاصل از گرمای پیتزا باعث ایجاد رطوبت در نان پیتزا می‌شد و همچنین باعث تغییر در طعم پیتزا می‌شد.

به مرور زمان به جای جعبه‌های پیتزا فلزی، جعبه‌ پیتزا مقوایی جایگزین شد. در ابتدا جعبه‌های پیتزا مانند جعبه شیرینی بود. بعد از گذشت زمان جنس جعبه‌های پیتزا به مقواهای دوبلکس بهداشتی، ای فلوت تغییر پیدا کرد. مقوای جعبه پیتزا باید بهداشتی باشد و گرمادیده باشد. جعبه پیتزا باید ویژگی‌های منحصر به فردی داشته باشد. از جمله آن می‌توان گفت تعداد دریچه تهویه هوای این نوع جعبه باید مناسب باشد. در واقع این دریچه‌ها از سرد شدن پیتزا جلوگیری شود و همچنین گرمای حاصل پیتزا باعث تغییر مزه پیتزا نشود.

در این مقاله قرار است ما جعبه پیتزا مقوایی را بررسی کنیم و بدانیم روند تولید این نوع جعبه پیتزا به چه صورت است.

برای مطالعه انواع جعبه پیتزا برای فست فودها کلیک کنید.

تاریخچه جعبه پیتزا مقوایی 

پیتزا در گذشته به صورت پیتزا مارگاریتا بود. دلیل جهانی شدن این غذا جنگ جهانی دوم بود. وقتی که ایتالیا توسط نیروهای متفقین فتح شد، سربازان این کشورها با غذای ایتالیایی پیتزا آشنا شدن. به مرور این غذا در آمریکا و سایر کشورها انتقال پیدا کرد و از مواد غذایی دیگری برای تهیه پیتزا از جمله گوشت استفاده میشد. تاریخ عطف جعبه پیتزا را می‌توان دهه 1940 میلادی بعد از جنگ جهانی دوم دانست. با ظهور رستوران‌ها و تحویل غذا به صورت بیرون بر، اولین جعبه پیتزا مقوایی با ترکیبی از پاکت کاغذی و جعبه چوبی درست شد. بسته بندی به این صورت بود که پیتزا بر روی جعبه چوبی قرار می‌گرفت و  بعد درون پاکت کاغذی بسته بندی می‌شد.

این نوع بسته بندی به نسبت بسته بندی فلزی بسیار مناسب و مقرون به صرفه‌تر بود؛ اما باز معایبی را به همراه داشت. معایبی نظیر عدم محافظت از پیتزا هنگام حمل، سرد شدن و همچنین سنگین بودن در صورت تعداد سفارش بالا از جمله مهم‌ترین معایب به شمار می‌رفت.

بعد از آن جعبه پیتزا مانند جعبه‌های شیرینی و نان بود. بعد از مدتی به دلیل نازک بودن این جعبه و همچنین روغنی شدن آن بر ار روغن پنیر پیتزا، جس جعبه تغییر پیدا کرد. با گذشت زمان مقوا جعبه از جنس دوبلکس بهداشتی، ای فلوت به همراه یک ورق کاغذ شیاردار که کف جعبه قرار خواهد گرفت. البته امروزه برای جلوگیری از سرد شدن پیتزا به هنگام تحویل غذا به صورت بیرون بر از پاکت‌های کاغذی استفاده می‌کنند.

برای مطالعه جعبه پیتزا؛اصول طراحی و ساخت کلیک کنید.

تولید جعبه پیتزا مقوایی از گذشته تاکنون
جعبه پیتزا مقوایی، از گذشته تاکنون

ماده اولیه جعبه پیتزا مقوایی

جعبه پیتزا را می‌توان از مواد گوناگونی از جمله پلاستیک و کاغذ درست کرد، اما به طور کلی مقوا بهترین گزینه برای ساخت این نوع جعبه است. دلیل استفاده از مقوا به این شرح است:

  • مقرون به صرفه بودن
  • قدرت انبساط و یا مقاومت بالا در برابر شکست کاغذ
  • مقاومت بالا در سطوح داخلی پرتراکم در جعبه

به طور کلی بسته بندی با کاغذ به دو فرم کلی تقسیم می‌شود. این دسته ها عبارتند از:

1.مقوا 

دسته اول به طور کلی شامل مقواهای دوبلکس هستند. مقوای دوبلکس از ورق‌های مقوا به صورت سه لایه تهیه می‌شود.

این لایه‌ها با صفحه‌های مخصوص مرطوب به مدیگر چسبانده می‌شود. 

2.ورق‌های فلوت دار

ورق‌های فلوت دا با به اصطلاح موج دار دومین دسته از مقواهای جعبه پیتزا هستند. البته در نام گذاری گاهی آن‌ها را به اسم ورق‌های شیاردار می شناسند. این ورق‌های مقوا بسیار در صنعت کاربرد دارند و از این طریق کمتر محصولی را می‌توان یافت که در صنعت حمل و نقل مورد استفاده قرار نگیرد.این ورق‌ها اولین بار در قرن 19 ابداع شدند و از آنها در صنعت استفاده شد.

 جعبه پیتزا که با استفاده از این مقوا تهیه می‌شود، معمولا یک لایه موجدار میان دو سطح صاف مقوایی یا کاغذی ساخته می‌شود. مقاومت این نوع مقوا بر اساس چهار شاخص زیر شناخته می شود:

  • استحکام و مقاومت لایه های زیره و رویه ورق
  • مقاومت لایه موجدار میانی
  • ارتفاع یا تعداد گام شیارها که بر حسب فلوت (ای فلوت، سی فلوت، بی فلوت) 
  • تعداد دیواره های لایه زیری و رویی مانند سه لایه، پنج لایه و هفت لایه
تولید جعبه پیتزا مقوایی از گذشته تاکنون
جعبه پیتزا مقوایی، از گذشته تاکنون

در این مقاله ما جعبه پیتزا مقوایی را را بررسی کردیم و همچنین در آن نسبت به مواد اولیه و همچنین تاریخچه جعبه پیتزا مقوایی اشاره کردیم. ساخت جعبه پیتزا از جمله جنس مواد و همچنین طراحی بسیار اهمیت دارد. در صورتی که شما از یک جعبه پیتزا نامرغوب استفاده کنید ممکن است مشتری خود را از دست بدهید. همچنین در صورت طراحی زیبا و همچنین استفاده از مقوا با کیفیت عالی می‌تواند شما را در جذب مشتری کمک کند.

شرکت بهنامان پک با سابقه طولانی در تولید جعبه، می‌تواند با استفاده از تجربیات خوب گذشته، جعبه پیتزا مقوایی مناسبی با برند شما با بالاترین کیفیت را تولید کند. برای سفارش می‌توانید به صفحه اصلی سایت بهنامان پک مراجعه کنید.

بازگشت به لیست